fbpx
29 Jul

Становище относно Национален план за възстановяване и устойчивост

След като се запознахме със съдържанието на Националния план за възстановяване и устойчивост, поместен на https://nextgeneration.bg/14, версия 1.3 от 20 юли 2021 г., бихме искали да споделим следното: 

1. За да има малки и средни предприятия (МСП) трябва да има предприемачество, което да осигурява постоянното създаване на високо технологични инициативи и предприемачески експерименти, които да прескачат “долината на смъртта” и да се развиват до растящи и рентабилни МСП. По тази причина приоритетите за устойчивост, свързани с MCП би трябвало да включват политики и инициативи за постоянен поток от новаторски предприемачески компании, които следва да имат поне три инструментални измерения: финансово, образователно и технологично/иновативно, за да работят в подкрепа на българската предприемаческа екосистема и да са продуктивна база от експортно ориентирани и иновативни МСП. 

Read More
06 Oct

GEMBG: Покана за номинации на национални експерти (NES) 2020 – годишно проучване на предприемаческата екосистема

GEMBG Номинации – участие в Национално Експертно Проучване (NES) 2020

Покана за номинации и самономинации за участие в годишното проучване на предприемаческата екосистема по утвърдената методология на международния консорциум Глобален Предприемачески Мониторинг (GEM).
Екипът на GEM България интервюира всяка година минимум 36 експерта, които са запознати с поне една от деветте ключови области, изброени по-долу. Интервюто се провежда онлайн – през линк или Zoom и отнема между 30 и 60 минути. Няма нужда от предварителна подготовка.

Предложете Вашите номинации чрез този линк: https://forms.gle/CuiMCqCmSHFyHQqr8

Контакт: Мира Кръстева mira@gemorg.bg, Глобален предприемачески мониторинг България

Забележка: GEM България спазва Общия регламент относно защитата на данните, ОРЗД, GDPR.

20 Aug

2 позиции за обучителни практики “Социални иноватори”

📌

На вниманието на студенти 3-4 курс, наскоро завършили (търсещи работа или не работят по специалността си) от социални, стопански и хуманитарни специалности в български или чуждестранни университети!

-= Обучителната практика за младежи за учене чрез практика и развиване на нови знания и умения за работа в неправителствения сектор в сърцето на предприемаческата екосистема=-

Сдружение Глобален Препдприемачески Мониторинг България обявява ДВЕ свободни позиции за младежка практика с ментор по програма “Социални иноватори” на длъжностите:

  1. Координатор Проекти
  2. Координатор Комуникации
Read More
27 Nov

Годишни награди за предприемачество на GEM България 2017

За втора поредна година българският офис на Глобалния предприемачески мониторинг (GEM) награди хората, екипите или организациите, чиято дейност е оказала положителен ефект върху предприемаческата екосистема в страната.

“Наградите тръгнаха от идентифицирана нужда в нашия доклад – че няма достатъчно добри примери”, разказа зам.-председателят на GEM за България Мира Кръстева. “Промяната не става за ден-два, медиите имат огромна роля, но всеки човек е медиа – всеки от нас има роля да дава добър пример, да отразява добрите примери, за да станат заразни”.

Победителите в различните категории:

  • Завръщане на годината: Георги Първанов, CTeam
  • Медиен продукт: Start-up Show, Фондация Start-up
  • Инициатива в неправителствения сектор: Заедно в час
  • Партньорство – публичен/ частен/ неправителствен сектор: Гражданите 
  • Социално предприемачество: Социалната чайна, Варна
  • Проект в публичната сфера: промени в Закона за училищно и предучилищно образование, въвеждащи предприемаческо образование, Милена Дамянова, Парламентарна комисия по образование и наука
  • Цялостен принос към предприемаческата екосистема: Програма JEREMIE, ЕИФ

Запис от церемонията може да гледате на нашата Facebook страница. 

Последният Годишен национален доклад за предприемачеството на GEM България 2016/17 може да свалите тук.

 

22 Nov

Втора годишна национална конференция под надслов “Предприемачеството: път към позитивна промяна”

За втора поредна година се състоя Националната конференция на Глобален предприемачески мониторинг България.  Събитието бе организирано  съвместно с в. “Капитал” и се проведе 20 октомври в  Дома на Европа, гр. София. В него се включиха предприемачи, представители на държавната и общинската администрация, инвеститори, членове на неправителствения сектор, образователни  и финансови институции, посолства, фондове и журналисти.

По време на конференцията презентатори и гости обсъдиха теми, пряко свързани с предприемачеството, факторите, които възпрепятстват или насърчават положителното развитие на предприемаческата екосистема. В рамките на събитието  проф. Венета Андонова и Мира Кръстева представиха годишния национален доклад на GEM.

Георг Рааб от Генерална дирекция “Растеж” на Европейската комисия разказа за възможностите за финансиране чрез инструментите на комисията. Илва Скугберг от Шведския предприемачески форум и консултант по обществените въпроси разкри защо политиките трябва да стъпват на данни и как се прилагат добри практики в Швеция, произтичащи от работата на стейкхолдърите с GEM Sweden.

В отделен панел, модериран от Диана Николаева от ЕY България, представители на успешни български компании от различни сектори се фокусираха върху стратегиите за успешен растеж и интернационализация.

Конференцията завърши Искрен Кръстев, Председател на GEM България, с темата за предприемаческите ценности.

Аудиторията се запозна с много нови практики, които се прилагат в световен мащаб.  Проследихме стъпка по стъпка пътя към позитивната промяна и провокирахме интересни идеи, приложими на практика в различни сфери. 

Годишната конференция на GEM България бе организирана съвместно с в. “Капитал” и институционалната подкрепа на Председателството на Европейската комисия в България. Като партньори на събитието се включиха EY България и Superhosting.

Запис от конференцията може да видите на нашата Facebook страница.

15 Jun

Вашата подкрепа за предприемаческата екосистема

GEM Bulgaria annual fund

Само за 2 години формална дейност на GEM България, успяхме да поставим на дневен ред в обществото значението и възможностите за развиване на предприемачество у нас. Благодарения на независимите и надеждни данни, които събрахме по утвърдената методология на GEM, анализирахме средата и изведохме препоръки към всички, които са в позиция да извършват промени и насърчават предприемачеството. Чрез национален доклад, конференция, събития, работни срещи, обучения, фасилитиране на двустранни отношения, консултации, показване на добри световни практики и успешни български предприемачески инициативи имаме реално шанс да подобрим показателите на българската екосистема и да подпомагаме българските предприемачи. Усилията и въздействието на GEM България са признати като бенчмарк в консорциума на GEM и вече консултираме екипите на други държави как ефективно да ангажират екосистемите си с цел координирани усилия и взаимна подкрепа.

GEM има нужда от вашата подкрепа, за да продължи. Набираме 80 000 лв за финансиране на проучванията.

Според Искрен Кръстев, председател на GEM България “Извършването на единствените ежегодни проучвания на базата на независимите и сравними данни  на тема предприемачество у нас е от ключово значение за адекватността на решенията, свързани с подобряването на средата в България за всички дейни, образовани и инициативни хора. Препоръките ни се използват от ЕК, законотворци, министри и агенции, кметове, банки и инвеститори, камари, образователи и предприемачи, студенти и медии.”

Организацията стартира с подкрепата на Светозар Георгиев и Васил Терзиев и вече работи по осигуряване на устойчиво финансиране чрез собствени серия събития, партньорства и инициативи, за да има повече, по-конкурентни и развиващи се предприемачи.

Създаваме Годишния Фонд на GEM, който да генерира подкрепа от екосистемата за финансирането на проучването на екосистемата от личности и организации, които споделят нашите ценности и отдаденост към предприемаческата кауза.

Мира Кръстева, съосновател и член на борда на GEM България споделя “За да продължим да носим стойност в България, както и за България в световната предприемаческа екосистема, е важно да не спираме с ежегодното изследване на предприемачеството и да не да пропуснем нито един цикъл, което би създало дупка в данните, особено в навечерието на председателството на ЕC. Ако спрем сега, ще пропуснем много възможности и реално ще трябва да започнем от начало. Това са пропуснати ползи за цялата екосистема.”

КАК МОЖЕ ДА СЕ ВКЛЮЧИТЕ?

Вашата помощ ни е нужна сега! Плащането може да се извърши по PayPal или по банков път Global Entrepreneurship Monitor Bulgaria, Unicredit Bulbank, IBAN BG18 UNCR 7000 1522 2056 14, SWIFT UNCRBGSF. Линк към формуляра.

Благодарим ви за доверието!

collage

Искрен, Мира и екипа на GEM България

===

За контакти
Мира Кръстева
+359 87 6767023
mira@GEMorg.bg

Read More

08 Mar

За втора година България присъства в глобалния доклад на GEM

Може да свалите прессъобщението в края на статията.

gem-global-report-2016

Над 50% от предприемачите по света очакват да създадат работни места през следващите 5 години

Годишният глобален доклад на „Глобалния предприемачески мониторинг“(GEM) разкрива, че предприемачеството през 2016 г. показва ръст на глобално ниво, като изграждането на позитивна глобална предприемаческа екосистема е ключово за създаването на работни места.

Петдесет и пет процента от предприемачите в света очакват да разкрият поне едно работно място в следващите пет години разкрива Глобалния доклад 2016/2017 на Глобалния предприемачески мониторинг (GEM).

Read More

08 Feb

Управленският екип на GEM България расте

Бихме искали да приветстваме нашите нови членове на екипа Искра Йовкова и Натанаил Стефанов, които поеха оперативното управление на GEM България от декември 2016. Радваме, се чe решиха да посветят своята енергия, знания и професионална експертиза в развитието на предприемаческата екосистема в България.

Read More

15 Nov

България не пада, а попада в класация по предприемачество – индекс на GEDI

По повод публикации в медийното пространство, свързани с класацията на GEDI, сме длъжни да направим уточнение и да внесем яснота относно изнесените цифри и послания.
България е поставена на #82 място според световната класация на предприемачеството по методологията на GEDI за 2017 г. Много е важно да се отбележи, че тази позиция не е всъщност спад в сравнение с предишно #46-то място, тъй като предният ранкинг е въз основа в голяма степен на усреднени GEM данни от Румъния и Черна гора от различни исторически периоди – GEDI също споделя това. GEM България произведе своите първи проучвания през 2015, които данни, в комбинация с други показатели, избрани от индекса на GEDI, поставят България на #82 място.
Методологията на GEDI залага на стойностите на индикаторите на GEM (тежест повече от 50%), както и няколко институционални показатели на други институции. Използвайки тези данни, те поставят държавите в класация.
GEM използва набор от индикатори (dashboard of indicators), които се използват от GEDI, European Commission, World Economic Forum, World Bank, Endeavor, автори, преподаватели, журналисти и други. GEM не публикува класация, а годишни глобален и национален доклади, които представят цялостна картина на предприемаческата среда. Read More